Kombi Hakkında

Demirdöküm Hermetik Tip Kombiler
Açık yanma odası bulunmayan kombiler. Hermatik dediğimiz cihazlar olup bacaya ihtiyaç olmaz. Yanma odaları kapalı hücre biçiminde olup, doğal gaz için gerekli olan yanma havasını bir fan yardımı ile dışarıdan alırken, yanma sonucu oluşan atık gazları aynı şekilde dış ortama atmaktadır. Hermetik cihazlar bir hava akım borusu ile dış ortama bağlanmak zorundadır.

Demirdöküm Bacalı Tip Kombiler
Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı kombi olarak adlandırılırlar. Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8m3’ten az olan yerlere konması uygun değildir.

Herkesin artık bildiği ve günlük yaşamında kullandığı kombi hakkında arşivimde bulunan bu notu siz değerli dostlarımla paylaşmak istedim.

Demirdöküm Bacalı kombi
Bacalı kombilerde yanma odası cihazın bulunduğu ortama açıktır ve cihaz yanma sırsında ortamın havasını kullanır. Yanma sonucu oluşan atık gazlar baca vasıtası ile dışarı atılır.
Bu cihazlar mutlaka çekişi iyi olan bir bacaya bağlanmalıdır ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır.
Bacalı kombiler banyoya, yatak odalarına, apartman boşluğu gibi ortamlara ve hacmi 8m3’ten az olan yerlere konulmaz.

İnsanların evlerinde , iş yerlerinde özellikle sonbahar ve  kış aylarında tükettikleri, doğalgaz sisteminin yönetimi olan kombi tesisatının çeşitli  riskler içerdiği bir gerçektir.

İnsanları bu konuda bilgilendirmek bazı riskleri minimuma inebilir. Yaşam alanlarında doğalgaz ve  demirdöküm kombi kullanan insanlar ile ilgili kötü haberleri televizyon kanallarında ve gazetelerin sayfalarında sık sık görebiliyoruz.
Yaşam alanlarında hangi yakıtı kullanırsanız kullanın yaşam açısından mutlaka risk taşımaktadır. Bu risklerin en az olduğu sistem kombi dir.
Doğalgaz renk ve kokusu olmayan bir gaz çeşitidir. Bu sebeple kombi gaz kaçaklarının farkedilebilmesi için bilim adamları uzun çalışmalar yapmışlar ve çareyi bu gazı kokulandırmakta bulmuşlardır. Bu koku sayesinde bu gazı teşhis edebilir ve bulunduğumuz yerde gaz kaçağı olup olmadığını daha net anlayabiliriz.
Eğer bulunduğunuz yerde gaz kaçağı varsa hemen bulunulan ortamı havalandırın camları, kapıları açık kesinlikle kıvılcım üretecek cisimlere dokunmayın. Ve hemen yetkili kuruma haber verin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>